Obrazek

siew, agrotechnika oraz ochrona
na wiosenne zabiegi

 


Warunki panujące w ubiegłym
sezonie wielu rolnikom nie pozwoliły na wysiew rzepaku ozimego, ponieważ nadmiar wilgoci w glebie te zasiewy ograniczył. Do tego wiele plantacji jest słabo wyrośniętych, przerzedzonych i wymokniętych, co spowoduje, że prawdopodobnie trzeba będzie je zlikwidować.


Dla wielu rolników alternatywą w tym momencie staje się uprawa rzepaku jarego.


Krótki okres wegetacji powoduje, że rzepak jary wymaga dobrych gleb i rejonów o zwiększonej ilości opadów. Forma jara, w przeciwieństwie do ozimej, wytwarza stosunkowo płytki system korzeniowy, dlatego gorzej radzi sobie w warunkach suszy i przy uproszczonej uprawie. Idealnym przedplonem są ziemniaki na oborniku, ale można z sukcesem uprawiać rzepak po strączkowych czy ich mieszankach ze zbożami. Ponieważ forma jara rzepaku słabiej radzi sobie z zagęszczoną glebą, wskazana jest uprawa płużna, najlepiej przedzimowa. Przy uproszczeniach system korzeniowy słabo się rozwija, co ogranicza korzystanie z głębszych zasobów wody, ale w tym sezonie raczej to nie grozi.
W przypadku likwidacji
plantacji rzepaku ozimego na wiosnę nie należy wykonywać orki wiosennej, ponieważ znacznie przesusza wierzchnią warstwę gleby. Najlepszym rozwiązaniem jest zniszczenie za pomocą agregatu uprawowego przemarzniętych roślin i od razu przygotowanie stanowiska pod siew formy jarej. Nie polecamy wsiewania rzepaku jarego w przerzedzony rzepak ozimy, a to głównie z powodu znacznej różnicy w dojrzewaniu tych dwóch form, która dochodzi nawet do 1,5 miesiąca.

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Wypełnij formularz i odbierz darmowy artykuł!

 

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Powierzchnia gospodarstwa (wymagane)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez PROCAM Polska sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Nowy Świat 42/44 [PROCAM] (administrator danych osobowych) oraz podmiotom przetwarzającym na zlecenie administratora tj. dostawcom usług IT, moich danych osobowych w zakresie podanym w formularzu tj. imię i nazwisko, adres mailowy oraz danych dot. powierzchni gospodarstwa, w celu uzyskania dostępu do darmowych publikacji zamieszczonych na stronie www.procam.pl

Wyrażam zgodę na wysyłanie przez PROCAM Polska sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ulicy Nowy Świat 42/44 [PROCAM] na adres mailowy podany w formularzu wiadomości e-mailowych zawierających informacje o treści marketingowej i reklamowej, w tym informacje dotyczące oferty handlowej PROCAM oraz informacji fitosanitarnych i innych wiadomości związanych z agrotechniką.